Izvršni odbor Temeljne izobraževalne skupnosti je na svoji seji, dne 27. 7. 1968, predlagal, da naj bi se Občinska matična knjižnica Domžale pripojila k Delavski univerzi zaradi močnejše organizacijske povezave.(23) Po sklepu Skupščine občine Domžale je bila Občinska matična knjižnica Domžale, dne 23. 8. 1968, kot posebna poslovna enota priključena k Delavski univerzi Domžale.(24)
Po dolgih letih je mengeška knjižnica končno dobila primerne prostore. Vsa povojna leta so si prizadevali, da bi knjižnica, ki je delovala v okviru Občinske matične knjižnice Domžale, prišla do primernih prostorov. Knjižnica je bila nastanjena v drugem nadstropju Kulturnega doma, kar je bil vsekakor neprimeren prostor, vendar je knjižnica kljub temu vseskozi vršila svoje kulturno poslanstvo. Knjižnica se je konec meseca septembra 1971 lahko preselila v nove prostore in dobila tudi novo opremo. Finančna pomoč krajevne skupnosti in sredstva Kulturne skupnosti, ki je prispevala okoli dva milijona starih dinarjev, so v začetni fazi zadostila osnovnim potrebam za primerno ureditev prostora.(25)
Občinska matična knjižnica Domžale je imela zelo slabe prostore, bila je brez ustreznega mladinskega oddelka, brez čitalnice in brez rezervnega skladišča. Finančna sredstva niso zadostovala niti za trenutno dejavnost. Pomanjkanje se je pokazalo tudi pri strokovnem kadru, kjer bi morala knjižnica po normativih imeti še enega bibliotekarja, enega višjega knjižničarja in enega knjižničarskega manipulanta.(26)
Knjižnica je imela neprestane težave tako s prostori kot tudi s finančnimi sredstvi, z ustanovitvijo Kulturne skupnosti Domžale leta 1971 pa so bili ustvarjeni pogoji za sanacijo knjižnice. Poleg dotacije, ki jo je knjižnica leta 1971 dobila od TIS Domžale (27), je Kulturna skupnost Domžale namenila za redno delovanje preko pet milijonov starih dinarjev. S temi sredstvi je knjižnica najprej poravnala dolg pri nabavi knjig, ki je bil še iz leta 1969, nabavili pa so tudi kar nekaj novih knjig, ki jim jih založbe zaradi starega dolga prej niso hotele več dobavljati.(28)
Denar, ki ga je namenila Kulturna skupnost, so porabili tudi tako, da so se lotili adaptacije knjižnice na Kolodvorski ulici 8. V začetku junija leta 1974 je bila prva faza knjižnice zaključena in prostori so bili ob prisotnosti članov delovne skupnosti, predstavnikov Kulturne skupnosti, TIS-a in občinske skupščine dani svojemu namenu.(29) Kasneje pa so se začeli tudi razgovori za ureditev čitalnice, ki naj bi kot sestavni del pomenila zaokroženo celoto na področju knjižničarstva.(30)
Delo v knjižnici je po opravljeni adaptaciji potekalo normalno. Prizadevanja, da bi v letu 1975 uspeli urediti tudi odprte zadeve glede čitalnice, niso bile dokončno rešene, čeprav je o tem razpravljal tudi Izvršni svet pri Skupščini občine. Dela so se v tem letu sicer začela, vendar pa je pridobitev potrebnih soglasij za adaptacijo zaviralo delo, ker Elektro Ljubljana - okolica ni izdala ustreznega dovoljenja za ureditev električnega omrežja na Kolodvorski 8.(31)
V letu 1977 so se začela adaptacijska dela čitalnice.(32) Konec leta 1978 je končno nastopil trenutek slovesnega odprtja čitalnice. Domžale so po več letnih prizadevanjih Delavske univerze in Kulturne skupnosti dobile sodobno urejeno čitalnico.
V letu 1982 so v knjižnici, po dogovoru s Samoupravno stanovanjsko skupnostjo in Kulturno skupnostjo, pričeli z nekaterimi obnovitvenimi deli, saj je bilo potrebno urediti ogrevanje, varovanje knjižničnega fonda in z manjšimi adaptacijskimi deli pridobiti nove prostore(33), katerih rezultat je bila pridobitev prostorov za oddelek marksistične literature, literature o Sloveniji in domoznanske literature.(34)
V letu 1983 je Kulturna skupnost namenila dodatna sredstva za nabavo knjižnih novitet in za dokončanje adaptacijskih del v Domžalah in Moravčah. Vendar pa ta sredstva ne bi zadostovala, če bi za izvajalce del poiskali obrtnike. Tako so večino adaptacijskih del opravili sami (beljenje, montaža ...), tako da ni bilo potrebno trošiti sredstev za redno dejavnost.(35)
V začetku leta 1985 so v knjižnici uvedli članarino namesto izposojevalnine, kar je knjižničarjem omogočilo več časa za delo z uporabniki, knjižnica pa je tudi prešla na celodnevno odprtost.(36)
Obnova stare šole Venclja Perka za potrebe knjižnice se je proti koncu leta 1986 zaključevala in s tem je knjižnica pridobila nove prostore, velike približno 800 m2, ki so bili tudi na novo opremljeni.(37) Po načrtih arhitektov Jerneja Kraigherja in Igorja Škulja so obnovitvena dela novih prostorov knjižnice izvedli domžalski obrtniki iz zadruge Zora, opremilo pa jo je mizarstvo Počkaj iz Sežane. Dela je vodil gradbeni odbor pod vodstvom predsednice občinske konference SZDL Vere Vojska, v kulturni skupnosti pa se je s problematiko knjižničarstva posebej ukvarjal Jernej Lenič. Matična služba Narodne in univerzitetne knjižnice je opravila svetovalno delo. Skupščina občine in njen izvršni svet ter domžalske krajevne skupnosti so skrbele za zadostna finančna sredstva, poseben prispevek pa je dala tudi delovna organizacija Helios. Veliko požrtvovalnega dela je opravilo vodstvo Delavske univerze, zlasti pa vsi delavci knjižnice. Otvoritev novih prostorov je bila 26. novembra 1986 s slavnostnim govorom dr. Matjaža Kmecla.
Kljub temu da je knjižnica dobila nove prostore in da je bila s tem pereča prostorska problematika preteklih let vsaj za tekoče delo odpravljena, pa je še vedno ostalo odprto vprašanje ustreznih skladiščnih prostorov, ki jih je knjižnica potrebovala. Adaptirana stavba kljub velikosti prostora ni imela primernih skladiščnih prostorov, zato so glede na knjižni fond, ko bi knjižnica morala imeti vsaj 30 m2 skladiščnega prostora, iskali primerne prostore v njeni neposredni bližini. Knjižnica je imela en skladiščni prostor na Kolodvorski 8, ki je bil velik okoli 10 m2, ter v zaklonišču OŠ Venclja Perka, kar pa se je izkazalo kot neustrezen prostor. Zaradi podražitve knjig in velikih stroškov pri zaključku investicije so morali zmanjšati nakup knjižnega gradiva.(38)
Skupščina Kulturne skupnosti je na svoji seji 24. novembra 1986 sklenila, da naj Občinska matična knjižnica postane samostojna ustanova, ki naj si prizadeva čim prej izpolniti vse pogoje za opravljanje nalog matične knjižnice in naj pospešeno začne odpirati izposojevališča v vseh večjih krajih občine.(39)