Novice

Občina Domžale - Branju prijazna občina
Zadnje novice Vrtiljak dogodkov

Občina Domžale - Branju prijazna občina

Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo RS so podelili nazive občinam, ki posebno pozornost posvečajo knjigi in branju. 

Združenje splošnih knjižnic, Skupnost občin Slovenije in Ministrstvo za kulturo so 3. decembra 2024 podelili nazive Branju prijazna občina.


  • Naziv, ki je namenjen spodbujanju aktivnosti lokalne skupnosti za izboljšanje bralne pismenosti in kulture, so tokrat prejele občine: Dravograd, Semič, Središče ob Dravi, Sveti Tomaž, Šoštanj, Tolmin in Vojnik.
  • Skupaj je od leta 2017 nazive Branju prijazna občina prejelo 70 občin. Naziv je veljaven tri leta, po tem obdobju pa prejemnica naziva strokovni komisiji ponovno predstavi investicijske ali vsebinske projekte zadnjih treh let na področju knjige in branja. 

V letošnjem letu so nazive za nadaljnja tri leta podaljšale občine: Brežice, Domžale, Grosuplje, Hrpelje-Kozina, Jesenice, Kamnik, Kozje, Mestna občina Novo mesto, Medvode, Ribnica, Ruše, Mestna občina Slovenj Gradec, Trbovlje, Velike Lašče in Vodice.


Občine so pomembni dejavniki pri spodbujanju branja. Javni natečaj Branju prijazna občina je nastal z namenom občine spodbuditi, da z zavestnim načrtovanjem, oblikovanjem in s postavljanjem ciljev na tem področju sodelujejo pri izboljševanju bralne pismenosti in bralne kulture med prebivalci. Občine v svojih vlogah za pridobitev naziva izkazujejo visoko zavedanje o pomenu branja in knjige skozi odnos do knjižnične dejavnosti kot obvezne javne službe, in kar je še pomembneje, z lastnim razmislekom in ustvarjalnimi projekti.

Matej Strgaršek, predsednik Združenja splošni knjižnic, je o projektu povedal: »Občine, ki so pridobile ugledni naziv branju prijazna občina, prepoznavajo področje knjige in branja kot eno izmed ključnih in strateških področij v svoji dinamični in raznoliki lokalni skupnosti, kar dokazujejo s premišljenimi razvojnimi dokumenti na področju kulture. Dejavno se vključujejo v oblikovanje inovativnih in ustvarjalnih dejavnosti na področju spodbujanja branja ter podpore knjigi kot zanesljivi partnerji in predani zavezniki v sodelovanju s knjižnicami pa tudi samostojno z drugimi ustanovami. Z raznovrstnimi aktivnostmi za spodbujanje branja bogatijo bivanjsko raven svojih prebivalcev na socialnem, ekonomskem in na kulturnem področju ter jim omogočajo kakovostno in navdihujoče preživljanje prostega časa, krepitev toplih družinskih vezi, izobraževanje, radovedno raziskovanje in medsebojno povezovanje. Globoko zavedanje o pomenu branja je vtkano v identiteto lokalne skupnosti in je hkrati odsev narodne zavesti. Naš cilj ostaja jasen in ambiciozen: da postanejo vse slovenske občine z zgledom branju prijazne.«


Foto: Nina Rozman

Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Velika črna kazalka
Velika bela kazalka
Razmik med črkami
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Verdana
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Ponastavi