"Naše poti so vezi med ljudmi"
Arhiv novic Izpostavljeno na prvi strani

"Naše poti so vezi med ljudmi"

10. oktober - Dan slovenskih potujočih knjižnic

10. oktobra 2024 bomo prvič obeležili Dan slovenskih potujočih knjižnic, ki že vrsto let povezujejo ljudi po vsej Sloveniji in tudi onkraj njenih meja.

Potujoče knjižnice so danes pomemben del knjižnične mreže v Sloveniji in srce mnogih skupnosti, saj omogočajo dostop do knjižničnih storitev ranljivim skupinam ter tistim, ki živijo v oddaljenih krajih ali imajo omejene možnosti za obisk stacionarnih knjižnic. S svojim delovanjem na teh območjih ne le premagujejo geografsko in socialno izolacijo, temveč tudi aktivno spodbujajo bralno kulturo ter se hitro prilagajajo potrebam lokalnih prebivalcev.

Zgodovina potujočega knjižničarstva na Slovenskem sega v leto 1863, ko je Lovro Stepišnik (1834–1912) ustanovil Slovensko bukvarnico na Zgornji Ložnici in knjige v košu nosil od kmetije do kmetije. Letos praznujemo 190. obletnico njegovega rojstva. Potujoče knjižnice, kot jih poznamo danes, so se v Sloveniji pojavile v 70. letih 20. stoletja, prvi bibliobus je leta 1973 začel delovati v Kopru.

Danes v Sloveniji deluje 14 potujočih knjižnic, ki s 13 vozili obiskujejo kar 90 občin in mesečno ustavijo na več kot 800 postajališčih, vključno s 16 postajališči v zamejstvu. Imajo skoraj 19.000 aktivnih članov, bibliobusi pa prevažajo kar 83.000 enot gradiva
Za mnoge ljudi je obisk bibliobusa edini dostop do knjižničnih storitev. Slovenski potujoči knjižničarji, ki se pogosto soočajo z zahtevnimi delovnimi pogoji, svoje delo opravljajo z veseljem in predanostjo.

Sekcija za potujoče knjižnice pri Zvezi bibliotekarskih društev Slovenije (ZBDS) je bila ustanovljena leta 1996, prvo srečanje potujočih knjižničarjev pa je potekalo že leta 1980 v Ljubljani. Na Bledu so se 10. in 11. oktobra 1994 prvič zbrali tudi bibliobusi. Sekcija povezuje slovenske potujoče knjižničarje ter skrbi za ozaveščanje o pomenu potujočih knjižnic v sodobni družbi. Organizirajo bienalne festivale bibliobusov in strokovna srečanja. Letno izdaja tudi časopis Potujoče novice.

Ob tej priložnosti vas vabimo, da se pridružite praznovanju in spoznate pomembnost potujočih knjižnic v našem vsakdanjem življenju.

Vse informacije o slovenskih potujočih knjižnicah so na voljo tudi na spletni strani ZBDS: ZBDS - Sekcija za potujoče knjižnice.

BIBLIOBUS Knjižnice Domžale in Knjižnice Franceta Balantiča Kamnik

Praznujmo skupaj Dan slovenskih potujočih knjižnic in obudimo ljubezen do knjig ter znanja, ki nas povezuje!