Irena Cerar: Onkraj Srebrnega brega

Irena Cerar: Onkraj Srebrnega brega

pripovedovalski večer za odrasle

Knjižnica Domžale, 10. 03. 2022 19:00

V tokratnem pripovedovalskem večeru nas bo Irena Cerar, pripovedovalka in avtorica Pravljičnih poti brez meja, popeljala čez Srebrni breg v Slovensko Porabje. To je razgibana pokrajina žepnega formata, ki sodobnemu popotniku namesto vsiljivih in glasnih atrakcij ponuja mir in harmonijo kulturne krajine. Bogato je tudi porabsko pripovedno izročilo, iz katerega je Irena izbrala nekaj svojih najljubših pravljic.

Glasbena gosta večera, ki bosta med besede posejala prekmurske in porabske glasbene ritme, bosta vsestranski umetnik Béla Szomi Kralj in pevka Špela Hribar.

***

Porabje je eden od petdesetih izletniških predlogov v zamejstvo, ki jih opisuje Irenin novi vodnik Pravljične poti brez meja. To je že četrti iz serije njenih pravljičnih vodnikov, ki jih je izdala založba Sidarta. Ob izidu je pritegnil veliko medijske pozornosti, na letošnjem Slovenskem knjižnem sejmu pa je bil nominiran za naj knjigo leta. Bralci so mu izglasovali drugo mesto.

Porabje je tudi bogata zakladnica ljudskih pripovedi. Tako kot drugje ob meji, so tudi porabski Slovenci ohranjali svojo pripovedno dediščino, ki jih je pomembno povezovala v skupnost.  Etnolog dr. Milko Matičetov je Porabje obiskal večkrat, ljudske povedke in pravljice pa je prestregel v času, ko je bilo ljudsko pripovedovanje še živo in so jih ljudje pripovedovali v domačem krogu ali pri skupnem delu, zlasti luščenju bučnih semen.

Na dogodku bo mogoče Pravljične poti brez meja kupiti s popustom.

Foto: Luka Dakskobler