Franc Jožef [*Knjižnica Domžale*]
predstavitev monografije
Deset slovenskih avtoric in avtorjev je napisalo biografijo o verjetno najslavnejšem habsburškem cesarju, ki je usodno zaznamoval slovensko zgodovino.
Monografija je izšla ob stoletnici njegove smrti.
Knjigo bodo predstavili dr. Peter Vodopivec, dr. Miha Preinfalk in urednik Gregor Antoličič.
Pogovor bo vodila Taja Gubenšek.
org.: Taja Gubenšek, Knjižnica Domžale
PREDSTAVITEV GOSTOV:
Dr. Peter Vodopivec (1946, Beograd) je vsestranski zgodovinar in znanstvenik. Do leta 1999 je bil redni profesor novejše zgodovine na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete v Ljubljani, od leta 1999 do upokojitve pa znanstveni svetnik na Inštitutu za novejšo zgodovino. Raziskuje predvsem zgodovino meščanstva in izobraženstva, francosko-slovenske stike v preteklosti ter vprašanja politične, socialne, gospodarske in kulturne zgodovine ter vlogo zgodovine in zgodovinopisja. Izpopolnjeval se je v Franciji in ZDA ter bil gostujoči profesor na evropskih in ameriških univerzah. Je avtor številnih razprav, učbenikov in več knjig, med drugim knjige Od Pohlinove slovnice do samostojne države (Slovenska zgodovina od konca 18. do konca 20. stoletja) za katero je doma prejel nagrado Klio, leta 2009 pa nagrado najstarejše poljske univerze (Jagiellonska univerza) in Zgodovinskega društva v Krakovu. Leta 2014 je na Humboldtovi Univerzi v Berlinu prejel medaljo Konstanina Jirečka za dosežke pri raziskovanju zgodovine jugovzhodne Evrope, ki ga podeljuje Združenje Gernot Erler.
Na Dunaju je že leta 2008 prejel nagrado Antona Gindelyja, ki jo podeljuje Inštitut za donavski prostor in srednjo Evropo (IDM), kjer so v obrazložitvi zapisali, da njegovo delo zaznamuje tako zgodovinopisje kot tudi zgodovinsko in javno zavest v Sloveniji. Ob 25-letnici samostojnosti Slovenije je skupaj z dr. Petrom Štihom in dr. Vaskom Simonitijem napisal temeljno delo slovenskega zgodovinopisja Slovenska zgodovina (Modrijan, 2016).
Dr. Miha Preinfalk (1974) je višji znanstveni sodelavec, docent, od leta 1999 zaposlen na Inštitutu Milka Kosa ZRC SAZU, kjer je namestnik predstojnice. Leta 2004 je doktoriral z disertacijo Genealoška in socialna podoba rodbine Auersperg v srednjem in novem veku. Primarno področje njegovega delovanja je plemstvo na Slovenskem in v nekdanji avstro–ogrski monarhiji. Navezuje stike s številnimi pripadniki nekdanjega plemstva, ki mu dovolijo vpoglede v svoje zasebne rodbinske arhive (Auerspergi, Lichtenbergi, Herbersteini, Thurni) in je avtor številnih publikacij s to tematiko. Drugo področje njegovega raziskovanja predstavljajo t. i. pomožne zgodovinske vede, zlasti heraldika in diplomatika. V tem okviru opravlja raziskave in pripravlja izdaje srednjeveških in novoveških virov (listin, osebne korespondence). Predava slovensko zgodovino do konca 18. stol. na Oddelku za zgodovino, Fakultete za humanistične študije v Kopru, Univerza na Primorskem in je tudi odgovorni urednik revije Kronika, časopis za slovensko krajevno zgodovino.
Od 2015 je vodja raziskovalnega programa Temeljne raziskave slovenske kulturne preteklosti. Za svoje raziskave je leta 2007 prejel srebrni znak ZRC SAZU, leta 2014 pa mu je bila za delo Plemiške rodbine na Slovenskem, 18. stoletje, 1. del, od Andriolijev do Zornov (založba Viharnik, 2013), v dvorcu Lantieri, v Gorici, podeljena Zgodovinsko – literarna nagrada grofa Emila in grofice Janje Auersperg, namenjena znanstvenemu delu s področja zgodovinopisja s slovenskega prostora ali Furlanije Julijske Krajine, ki sta mu pripadala tudi grof in grofica Auersperg.
Gregor Antoličič je leta 2013 diplomiral na Oddelku za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Mariboru in je zaposlen kot mladi raziskovalec na Zgodovinskem inštitutu Milka Kosa ZRC SAZU v Ljubljani. Raziskuje politično, kulturno, gospodarsko in vojaško zgodovino Maribora in širše okolice v času od začetka 19. stoletja do konca prve svetovne vojne in delovanje pomembnih spodnještajerskih političnih osebnosti iz konca 19. in začetka 20. stoletja, trenutno pa sodeluje pri programu Temeljne raziskave slovenske kulturne preteklosti 2015-2020. Je urednik monografije Franc Jožef (Cankarjeva založba, 2016), ki jo jo vsebinsko oblikovalo deset slovenskih zgodovinark in zgodovinarjev.