21. marec - svetovni dan poezije
Dogodki in prireditve E-dogodki / E-vsebine

21. marec - svetovni dan poezije

povabilo k branju in poslušanju poezije

21. 03. 2022

LJUBEZEN, KI SE JI REČE PESEM

»Poezija je stanje DUHA in SRCA. Izraz neizmerne žalosti in hkrati izraz neizmerljive radosti. Skupek besed, ki presegajo svoj pomen. Poezija so v trenutek ujeta čutenja. Torej, pesmi – če nastajajo – nastajajo predvsem iz občutka brezmejne opojne sreče ali pa iz najbolj črnega obupa; pri tem je zanimivo, da se prve kaj rade kmalu izpojejo, medtem ko drugim noče in noče biti konca …«

Janez Menart

21.marec je svetovni dan poezije. Z njim se vrača pomlad, čeprav je tudi ta, podobno kot poezija, stanje duha. Ljubitelji knjig se zavedamo, da v času, v katerem živimo, človeka prej kot hrepenenje po poeziji in zgodbah oblegata otopelost in utrujen pogled. Toda zgodovina je polna resničnih zgodb, ko so se ljudje prav v času trpljenja in negotovosti še bolj kot sicer zatekali k besedam med platnicami. Knjige in s tem tudi poezija so marsikomu pomagale preživeti vojne, bolezni, ločitev, smrt. Ob branju se človek spočije od črno-bele banalnosti, ki nima rim, verzov in podredij.

Svetovni dan poezije praznujemo vse od leta 1999. Razglasil ga je Unesco, Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo, s ciljem podpirati jezikovno raznolikost skozi pesniško izražanje, zato vas danes še bolj kot sicer vabimo, da se vržete v valove poezije. Za vas smo pripravili izbor, ki vas bo zagotovo pritegnil. V kratkem posnetku Z naših polic smo izpostavili nekaj pesniških zbirk in besed, ki ganejo s svojo iskrenostjo. Med predvajanjem boste slišali tudi znane verze naših poetov. V rubriki Zven besed lahko poslušate naše prostovoljce, ki berejo poezijo, med katero se bo zagotovo našla tudi kakšna pesem za vas.

ZVEN BESED - Maraton poezije

Z NAŠIH POLIC - Poezija

Vsako leto v knjižnici pripravimo literarni natečaj, s katerim vas vabimo k pesniškemu ustvarjanju. Tudi letos smo prejeli nekaj vaših rim in verzov.
Z vami delimo pesem
Aleksandre D. Rettinger.

Banga, orjaški pajek

Le kaj tiči, le kaj preži

tam v tisti luknjici

na Jarčevi?

Štirje pari dolgih nog,

par oči, pogled res strog.

Kocine divje krog in krog,

pošast preganja kar brez rok!

To je Banga, pajek pravi,

res ogromen, za dve glavi,

tiho čaka, straži, varje

otroke, starše in še barje.

Če pošastka se prikrade,

Banga pride, jo napade,

grize, tuli, brca, bljuje,

jo prežene v sence tuje!

Aleksandra D. Rettinger

Vabimo vas, da nas obiščete in si med bogato zbirko slovenske in svetovne poezije izberete pesniško zbirko, ki vas bo napolnila z upanjem in ljubeznijo do življenja.