Koledar prireditev

Naši domoznanci: Ivan Hribar
Dogodki in prireditve E-dogodki / E-vsebine Za odrasle Arhiv novic Izpostavljeno na prvi strani

Naši domoznanci: Ivan Hribar

Osebnosti naših krajev

11. 04. 2023
Izvozi dogodek

Rojen: 19. september 1851, Trzin 

Umrl: 18. april 1941, Ljubljana 

Poklic in delovanje: politik, župan


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ivan Hribar. 

Ivan Hribar (1951–1941) je bil rojen 19. septembra 1851 v Trzinu, kjer je preživel svoja najzgodnejša leta, že 1856 pa se je njegova družina preselila v Mengeš. Kot otrok je bil večkrat bolan, zato je njegova mati, ki je bila zelo verna, z njim romala k Svetemu Valentinu, kar naj bi ga ozdravilo. V šoli je bil hiter in bister učenec, vpisal se je na nižjo gimnazijo v Ljubljani.  

Poklicno pot je začel kot uradnik praške banke Slavije in kasneje kot ravnatelj njene podružnice v Ljubljani. Bil je tudi pooblaščeni minister in poslanik kraljevine SDS v Pragi.  

Hribar je bil eden vodilnih liberalnih politikov svojega časa in zaveden Slovan, ki si je prizadeval za napredek naroda in napredek mesta. Z Ivanom Tavčarjem sta skupaj štiri leta izdajala časopis Slovan. 


Ivan Hrbibar v obdobju županovanja. 

»Naš narod je tedaj treba tudi politično vzgajati; treba mu je ucepiti pravočutje, narodni ponos in notranje prepričanje, da sme zahtevati vse ustavne pravice; kajti kader bode to sam spoznal, zahteval bode sam svoje pravice. In kadar bode narod iz samozavesti zahteval svoje sveto pravo, ne bode se mu ustavljala nobena vlada. « (Slovan (3. 1. 1884), letnik 1, številka 1.) 

Leta 1882 je postal član ljubljanskega mestnega sveta, v letih od 1896 do 1910 je bil ljubljanski župan.  V času svojega županovanja je bil izjemno aktiven. Ustanovil je višjo dekliško šol in začel z obnovo Ljubljane. Postavljene se bile nove ulične table, postavljeni so bili novi javni trgi, parki in nasadi. Zavzemal se je za uporabo samo slovenskega jezika v uradih ter na napisnih tablah in objavah.  



Razglednica z Ivanom Hribarjem. 

Svoje življenjsko delo je opisal in zbral v štirih zvezkih spominov, ki si jih lahko fizično izposodite v knjižnici v Domžalah ali pa do njih dostopate prek spleta

V prvem delu opisuje svoje zgodnje življenje in delo od leta 1853 do 1910, v drugem delu pa je spremenil način pisanja in je dogodke opisoval tudi bolj kritično. Drugi del je poimenoval osvobojevalna doba, poglavja pa so zapisana v obliki potopisnih črtic. Tretji del opisuje dogodke po letu 1929, v četrtem pa javno odgovarja na kritike Frana Erjavca in Frana Šukljeta.  

 

Kamra: Ivan Hribar, slovenski bančnik, politik, diplomat in publicist (dostop 1. 4. 2023)

Življenjepis: Hribar, Ivan (dostop 1. 4. 2023)

Hribar, Ivan. Moji spomini, I. del. Ljubljana: Slovenska matica, 1983.  (dostop 1. 4. 2023)

Hribar, Ivan. Moji spomini, II. del. Ljubljana: Slovenska matica, 1983.  (dostop 1. 4. 2023)

 

Pripravila: Anja Ravnikar

 

Povečaj ali pomanjšaj font:
Ponastavi velikost
Povečaj pisavo
Zmanjšaj pisavo
Velika črna kazalka
Velika bela kazalka
Razmik med črkami
Barvna shema
Privzeto
Črno na belem
Belo na črnem
Črna na bež
Črno na zelenem
Modro na belem
Črno na rumenem
Modro na rumenem
Rumeno na modrem
Turkizno na črnem
Črno na vijoličnem
Tip pisave
Privzeto
Arial
Verdana
Open Dyslexic
Open Dyslexic Alta
Ponastavi