Tri slovenske knjige med najboljšo otroško in mladinsko literaturo na svetu
Münchenska Mednarodna mladinska knjižnica (Internationale Jugendbibliothek München) je sporočila, da so letos tri slovenske knjige uvrstili v zbirko Bele vrane, kamor uvrščajo najboljše otroške in mladinske knjige z vsega sveta.
Založba Miš se s svojo Živalsko kmetijo že šesto leto uvršča v zbirko Bele vrane, sicer pa sta letos v to zbirko uvrščeni še dve slovenski deli drugih založb - gre za strip Tanje Komadine, naslovljen Fino kolo, ki je izšel v zbirki Minimundus pri založbi Forum ter knjigo Maje Kastelic, ki nosi naslov Deček in hiša ter je izšla pri Mladinski knjigi
Živalska kmetija je nastala s priredbo Orwellove Živalske farme, za kar je poskrbel Andrej Rozman - Roza in tako ustvaril še eno mojstrovino, ilustracije pa so delo Damijana Stepančiča.
"Besedilo lahko sicer uvrstimo med njegova tipična dela - parodične priredbe klasičnih besedil -, s kakovostno stripovsko nadgradnjo v sodelovanju z Damijanom Stepančičem, ki so sicer v slovenski književnosti redka in s tem prepotrebna predvsem za odraščajoče bralce," so zapisali pri založbi Miš.
Zgodbo o tem, da so vse živali enakopravne, vendar so nekatere enakopravnejše od drugih, je Rozman v svoji maniri prelil v strip za vse generacije, ko jo je postavil na prepoznavno slovensko Janežičevo kmetijo, upor živali pa preobrazil v nenehne spopade med posvetnimi in verskimi oblastniki za telesa in duše tukajšnjih podložnikov.
Stripovska zgodba Fino kolo je nastala po literarni predlogi Manke Kremenšek Križman iz zbirke kratkih zgodb Dvoriščna okna. Gre za stripovski prvenec Tanje Komadina, sledi pa zgodbi mostarskega dečka, ki je med vojno sanjaril o kolesu iz izložbe, vendar je selitev v Ljubljano spremenila potek zgodbe ... Spremno besedo je napisal Bojan Albahari.
Avtorsko slikanico Deček in hiša lahko opišemo kot subtilno umetnino, ki likovno popolno in sporočilno večplastno z ilustracijami Maje Kastelic omogoča vstop v misterij stare hiše neznanega mesta.
Deček med vrati stare hiše opazi mucka, ki ga prijazno gleda in nato od slike do slike sledi mucku skozi hišne prostore, v katerih lahko razbiramo sledi preteklosti, naslove knjig, ki vabijo k branju, reference na izročilo knjižne ilustracije in skrivnostne namige.
Kasteličeva je že leta 2012 za ilustracije prejela priznanje Hinka Smrekarja, letos pa še plaketo. Po njenih besedah je izdelava celotne slikanice Deček in hiša trajala dve leti.
Vir: MMC RTVSLO