Lidija Golc: SKORJE in TORZO
predstavitev pesniških zbirk
Vabimo vas na predstavitev pesniških zbirk Lidije Golc, "Torzo" in "Skorje".
Lidija Golc je ime najnovejše večjezične pesniške zbirke – TORZO prevzela po istoimenski SolinoviI skulpturi ženske figure brez glave in rok. S svojimi novimi pesmimi se je na dialektičen način približala kiparski umetnosti drugega ustvarjalca s področja nebesedne umetnosti. Našla je ključ, da to drugačno ustvarjalnost naveže na lepo pesniško besedo in misel. Skulpture dr. Franca Soline so pridobile v njenih, te skulpture obkrožajočih, pesmih, novo dimenzijo in jih ustvarjalno obogatile.
Sočasno s to pesniško zbirko je izšla tudi njena večjezična zbirka SKORJE, ki jo je ilustriral koroški slikar Karl Vouk. Avtoričino PZ Amarkordi je ilustrirala letošnja Prešernova nagrajenka, kiparka Dragica Čadež.
Predstavitev bosta obogatila dr. Franc Solina, kipar in računalniški strokovnjak, ter skladatelj in glasbenik Lado Jakša.
Vljudno vabljeni na večer, ki bo združil poezijo, umetnost in glasbo. Vstop je prost!
- Pesnica in magistrica profesorica slovenščine, LIDIJA GOLC
Lidija Golc se je rodila leta 1955 v Ljubljani. Po maturi se je vpisala na Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, kjer je leta 1979 diplomirala iz slovenskega jezika s književnostjo in iz ruščine. Leta 2009 je na isti fakulteti magistrirala še iz didaktike. Po diplomi je dvanajst let poučevala na osnovni šoli, kjer je s projektom »Petra« v pouk slovenščine uvajala delo z računalnikom. Sodelovala je s Filozofsko fakulteto v Ljubljani, na seminarjih za učitelje, poučevala je slovenščino na srednji šoli, kjer je spodbujala kulturne dejavnosti in v pouk vpeljala filmsko vzgojo. Sodelovala je pri pisanju učbenikov in priročnikov za osnovnošolske in srednješolske učitelje ter več učbenikov recenzirala in lektorirala. Lidija Golc je veliko pripomogla k dvigu ravni književnosti pri pouku slovenščine. Leta 2019 je za pedagoško delo prejela nagrado RS za življenjsko delo na področju srednjega šolstva.
Lidija Golc je prve pesmi objavila v reviji Otrok in družina ter v tržaški reviji Mladika. Od leta 2011 je objavila osem pesniških zbirk, med njimi »Vsakomur iz svoje lepene«, »Skorje« in »Torzo«, izdani lansko leto. S svojo poezijo sega tudi v koroškoslovenski prostor. Je aktivna članica Društva slovenskih pisateljev v Avstriji, Društva slovenskih pisateljev, Slovenskega centra PEN, Slovenske matice in Kluba koroških Slovencev v Ljubljani.
- Slovenski računalničar ter profesor računalništva in informatike, dr. FRANC SOLINA
Dr. Franc Solina se je rodil leta 1955 v Celju. Po maturi je na Univerzi v Ljubljani diplomiral in magistriral iz elektrotehnike. Leta 1987 je doktoriral iz računalništva na Univerzi Pensilvanije v Filadelfiji. Leta 1988 je začel poučevati računalništvo na Univerzi v Ljubljani, ustanovil je Laboratorij za računalniški vid. Od leta 2006 do 2010 je bil dekan na Fakulteti za računalništvo in informatiko. Od leta 2012 je tudi predavatelj na magistrskem študijskem programu »Video, animacija in novi mediji« na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani. Z novo medijsko umetnostjo se je začel ukvarjati leta 1995, hkrati pa je začel razvijati lastne umetniške zamisli. Njegovo prvo odmevno delo je bila instalacija »15 sekund slave«, ki je bila prvič razstavljena leta 2002 na mednarodnem festivalu računalniške umetnosti v Mariboru. Pred desetimi leti je Franc Solina začel obiskovati kiparske delavnice v kamnu pod mentorstvom akademskih kipark Alenke Vidrgar in Dragice Čadež Lapajne. Njegova kiparska dela so bila že marsikje razstavljena, tudi v Galeriji BV v Celovcu.
- Skladatelj in izvajalec glasbe, LADO JAKŠA
Lado Jakša se je rodil leta 1947 v Ljubljani. Je skladatelj in izvajalec lastne glasbe (sinteza jazza, eksperimentalne in ambientalne glasbe za film, televizijo, gledališče in umetniški ples) ter umetniški fotograf (več kot šestdeset samostojnih fotografskih razstav doma in v tujini, avtorska dela v zbirkah številnih galerij po Evropi, fotomonografije, fotografske in glasbene interpretacije literature, kritični teksti o fotografiji).
Njegova dela obsegajo:
►Lado Jakša je avtor glasbenih in foto-multivizijskih projektov doma ter na gostovanjih v tujini (ZDA, Italija, Avstrija, Francija, Portugalska, Finska, Slovaška).
►Vodil je vrsto ustvarjalnih glasbenih in fotografskih delavnic, pripravil štirinajst samostojnih CD-jev, sodeluje s priznanimi domačimi in tujimi jazzovskimi glasbenimi umetniki in se redno udeležuje mednarodnih umetniških simpozijev doma in v tujini, kjer zadnja leta veliko nastopa s samostojnimi fotografskimi predstavitvami in multimedijsko zasnovanimi jazzovskimi koncerti (Beljak, Trst, Verona, Bologna, Helsinki).
►Zadnji projekti Lada Jakše: likovne multivizije s solističnim koncertom: “Podobe iz sanj” (na temo literature Ivana Cankarja), “Plečnikova misel” (avtorska fotografija in glasba ob Plečnikovih besedilih o umetnosti in arhitekturi), predavanja na Pedagoški fakulteti v Ljubljani na temo “Pomoč z umetnostjo”, soavtorsko ustvarjalni pedagoški projekt SKUM, multivizija in razstava “KOvidiKOsovel”, sodelovanje z jazz skupino “Lolita”, skupino za eksperimentalno glasbo “Saeta”, jazzkvartetom “Jazzoud”, skupino “Dolina odmeva” ter ponovno aktivirano legendarno zasedbo “Salamander”.